TEKNIIKAN MAAILMA testasi SZIOLS – urheilulasit

Tekniikan Maailman uusimmassa erikoisnumerossa on hyvä juttu Sziols- urheilulaseistamme.

Pyöräily, suunnistus, juoksu- ja hiihtäminen on mukavampaa hyvien urheilulasien kanssa.

 Tekniikan Maailma 11.04.2014 Erikoisnumero Liikunta&Kuntoilu. s 94

SZIOLS – urheilulasit voi rakentaa mieleisekseen. Yksi runko, johon voi vaihtaa haluamansa linssit. Runkoon on liitettävissä omat silmälasivoimakkuudet adapterilla  (yksitehot tai kaksitehot). Linsseissä on valittavana 6 eri väriä ja jokaiselle lajille lajiin sopiva ventilaatio.

Laseihin saa Pimp Up- setin, useissa väreissä. Aisan päät, nenätyynyt ja hikisuoja vaihdettavissa helposti mieleisekseen.

SZIOLS-urheilulasien tietopaketti:

SZIOLS Urheilulasi, jonka kokoat haluamistasi komponenteista.

Jokaisella urheilijalla on omat vaatimuksensa ja toiveensa välineille. Urheillessa ja liikkuessa  olosuhteet muuttuvat jatkuvasti. Jokainen sää ja laji asettaa erilaiset vaatimukset sekä  urheilijalle että välineille. Sziols X-kross-urheilulasit voi jokainen rakentaa omien mieltymysten ja lajin haasteiden mukaan.

 

Sziols- urheilulasien  kokoaminen on helppoa:

  • valitse urheilulajisi, linssi tuuletus/ventilaatio lajin mukaan
  • valitse linssin sävy ja tummuusaste
  • valitse kehyksen runko

Yhdistä nämä mieltymyksiesi mukaan. Silmälasien käyttäjälle on helppokäyttöinen adapteri/sovitin, jossa omat voimakkuudet.

RUNKO

Sziols – urheilulaseihin on valittavana 15 eriväristä runkoa. Rungossa on valmiina aisanpäät ja säädettävä nenätyyny.

LINSSIT

Kaikkissa linsseissä on 100% UVA/UVB suojaus. Materiaali on polykarbonaatti, kova, kestävä ja kovapinnoitettu. Vääristymätön näkökenttä.

JUOKSEMINEN

–      6 eri linssivaihtoehtoa vaaleasta, kontrastilinssiin ja  aurinkolasilinssiin.

Linssi on erityisesti suunniteltu  ratajuoksuun, lenkkeilyyn, tennikseen ja vaeltamiseen. Sen ventilaatio / tuulettuminen on suunniteltu juoksunopeuksiin ja voimakkaaseen hikoiluun.

 MTB, PYÖRÄILY, KILPAPYÖRÄILY, KAUPUNKIPYÖRÄILY, RULLALUISTELU

–      6 eri linssivaihtoehtoa vaaleasta, kontrastilinssiin ja   aurinkolasilinssiin.

Linssi on iso ja se on muotoiltu antamaan hyvän suojan tuulelta kovissakin nopeuksissa. Vaakatason tuuletusaukot  estävät tuulen pyörtämisen silmiin ja pitävät linssin kirkkaana.

 TALVIURHEILU, HIIHTO, MURTOMAAHIIHTO, LASKETTELU, LUMIKENKÄKÄVELY, RETKILUISTELU

– 6 eri linssivaihtoehtoa vaaleasta, kontrastilinssiin ja   aurinkolasilinssiin.

Lämpölinssi on kaksikerroksinen linssi, jossa linssien välissä on ilmaa. Tämä tasoittaa lämpötilaeroja ja linssi pysyy helpommin kirkkaana. Alppi-linssi antaa hyvän suojan viimalta ja Nordic-linssissä on parempi ventilaatio.

 PURJEHDUS, MELONTA, SURFFAUS JA YLEISKÄYTTÖ

–      2 eri värivaihtoehtoa, kaksi kokoa ja polarisoiva linssi

KOTELO

Kovakotelo, jossa oma tila vaihtolinsseille ja mikrokuitupussukka.

 PIMP UP SET

Jokaisen X-Kross Sziols-urheilulasin voi tuunata mieleisekseen eri värisillä nenä, aisanpää ja otsanauha-osilla. Värejä on 11.

 SILMÄLASI VOIMAKKUUDET URHEILULASEIHIN

Omat silmälasivoimakkuudet hiotaan X-kross adapteriin, joka sopii kaikkiin X-kross runkoihin.  Adapteri istuu hyvin rungossa, eikä osu silmäripsiin. Linssi-adapteri on helppo laittaa paikoilleen ja puhdistaa.

Voimakkuuksia voi olla kaikkea +/- 15 diopterin välillä. Myös aikuisnäkö voidaan korjata kaksitehoisilla linsseillä.

Asiantuntija / Optikko määrittelee oikeat voimakkuudet ja linssien asennuksen. On erittäin tärkeää huomioida adapterin etupinnan kaarevuus, linssien ominaisuudet, kehyksen pantoskooppinen tiltti ja pintaväli, jotta saadaan oikea voimakkuus ja mukava näkötuntuma.

P1000107.jpg

Jälleenmyyjät:

Forssa:

Optikko Kirkassilmä, Kartanonkatu 4, 0207 698 950 https://www.kirkassilma.fi/

Hämeenlinna:

Optikko Kivinen, Palokunnankatu 16 (Keskustalo), 075 758 0900 http://www.optikkokivinen.fi/

Helsinki:

Helsingin Optiikka, Freda 61, puh. 09 6943668 http://www.helsinginoptiikka.fi/

Karhupuiston Optiikka. Agricolankatu 11, puh. 09 753 9299 http://www.karhupuistonoptiikka.fi/

Optikko Sjöblom, Malminkauppatie 18, 00700 Helsinki, puh. 044 2377371 https://www.nakoasiantuntija.fi/helsinki-optikko-sjoblom/ https://www.malminsilmalaakarit.fi/

Jämsä:

Optikko Piila, Säterintie 1, 42100 Jämsä, 014 718123 http://www.optiplusoptikko.fi/liikkeet/optikko-piila/

Jyväskylä:

Jyväs-Optiikka, Kauppakatu 5, 0400 354 899           http://jyvasoptiikka.fi/

Optikko Pajula, Vaajakoskentie 123, puh. 014 665 330 http://optikkopajula.fi/

Kalajoki:

Näkötiimi, Kalajoentie 34, puh. 08 460 055                https://www.nakotiimi.fi/

Kerava:

Optikko Lintukorpi, Paasikivenkatu 13, puh.  09 294 6113 http://www.optikkolintukorpi.fi/

Keuruu:

ML Optiikka, Keuruuntie 21, puh. 014 771192      http://www.mloptiikka.fi/

Kotka/ Karhula:

Fenno Optiikka Karhula, Karhulantie 36 ,48600 Kotka, puh. 05 262926     https://fennooptiikka.fi/blog/myymälät/fenno-optiikka-karhula/

Kouvola:

Optiikka-Asema, Kouvolankatu 15, puh. 05 371 3631 https://www.optiikkaasema.fi/

Mänttä:

Piilan Optiikka, Itätorinkatu 6, puh. 03 474 7438 http://www.optiplusoptikko.fi/liikkeet/piilan-optiikka/

Oulu:

Turunkultaseppä, Kauppurienkatu 10, puh. 08 372 130 http://turunkultaseppa.fi/

Rauma:

Silmäoptikot Palmu. Kuninkaankatu 10, puh. 02 83786000 http://www.silmaoptikot.fi/

Riihimäki:

Ajan Optiikka Hämeenkatu 9-15, puh. 019 751857 http://www.ajanoptiikka.com/

Savonlinna:

Visio- Optikko, Olavinkatu 33 (Auvisenrinne), puh. 01 551 4484 http://www.visio-optikko.fi/

Sotkamo:

Optiko Vuori, Kainuuntie 15, puh. 08 6662950 https://www.optikkovuori.fi/

Tampere:

Oculus Optiikka Tuomiokirkonkatu 32, puh. 03 3126 3000 https://www.oculus.fi/

Turenki:

Optikko Kivinen, Kauppakuja 2, puh. 075 758 0990  http://www.optikkokivinen.fi/

Turku:

Turun Optiikka. Humalistonkatu 5, puh.02 2510097 https://www.turunoptiikka.fi/

Turun Silmäexpertit, Brahenkatu 13, puh. 02 277 5100 http://turunsilmaexpertit.fi/